تبلیغات


آشنایی با آخر زمان و مهدویت ، ظهور و پس از آن - ضرورت مهدی شناسی
دعای عظم البلا
 
 
 
ضرورت مهدی شناسی

پیامبر اعظم (ص) :(( مَن ماتَ وَ لَم یَعرِف اِمامَ زمانِهِ ماتَ میتَةً جاهِلِیَّةً ، هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناسد ، به مرگ جاهلیت مرده است .))           کمال الدین،ج2،ص409

شخصی از امام صادق (ع) پرسید : منظور از جاهلیت (در این گونه احادیث ) جهل مطلق نسبت به همه چیز است یا فقط جهل نسبت به شناخت امام است ؟ آن حضرت فرمود :(( منظور ، جاهلیت کفر و نفاق و گمراهی است. ))          الکافی،ج1،ص37

بر اساس این حدیث شریف که متواتر بین شیعه و سنی است ، شناخت امام معصوم زمان ، شرط خروج و نجات از جاهلیت و رمز ورود به دایره ی اسلام است و اکر کسی امام زمان خود را نشناسد ، در واقع از گمراهی زمان جاهلیت خارج نشده و از دین و آیین اسلام بهره ای نبرده است. مرگ جاهلی ، به معنای مردم بدون شناخت خداوند و رسول اوست ، کسی که بدون معرفت امام زمان خویش بمیرد ، گویا که به مرگ جاهلی یعنی بدون شناخت خدا و رسول او مرده است ؛ گویا هیچ بویی از اسلام ( توحید ، نبوت و دیگر معارف اسلامی ) به مشامش نرسیده است.

بدین سبب اگر معرفت خدا و رسول او به معرفت امام زمان (ع) منتهی نشود ، فایده ای برای انسان نخواهد داشت و او را از جاهلیت نجات نخواهد بخشید . در واقع معرفت ظاهری خدا و رسول که به معرفت امام زمان (ع) نینجامد ، معرفتی بی فایده بی اصل و ریشه ، و به دور از حقیقت  اسلم خواهد بود.

نتیجه و ثمره ی بی معرفتی نسبت به امام زمان (ع) یکی از چهار حالت زیر است :

1- منکران مقصر و معاند که معرفی الهی امام زمان (ع) از سوی خدا و رسول او و جانشینانش به ایشان رسیده ، ولی در پذیرفتن آن کوتاهی ورزیده و عناد و عدم تسلیم خود را به صراحت ابراز داشته اند.

2- منکران مقصر و منافق که معرفی الهی امام زمان (ع) بر ایشان صورت پذیرفته ، ولی در پذیرفتن آن و تکاپو برای معرفت بیشتر تقصیر و کوتاهی ورزیده و این عدم پذیرش را مخفی و پنهان نگاه داشته اند.

3- جاهلان مقصر که معرفی امام زمان (ع) از جانب خداوند و رسول او و جانشینانش به ایشان رسیده و آنان هر چند انکار و عنادی نسبت به آن حضرت نداشته اند ، اما در تلاش برای شناخت حقیقی و معرفت بیشتر آن حضرت تقصیر و کوتاهی ورزیده اند .

4- جاهلان قاصر که معرفی الهی امام زمان (ع) به ایشان نرسیده و آنان در این راه کسب معرفت امام زمان (ع) کوتاهی و تقصیری نداشته اند.

گروه اول ، کافرانند ؛ گروه دوم ، منافقانند ؛ گروه سوم ، ضالّین و گمراهانند ؛ گروه چهارم ، مستضعفانند.

از همین روست که امام صادق (ع) می فرمایند :(( مردم ، راهی جز معرفت ما ندارند و به خاطر نشناختن ما عذری از ایشان پذیرفته نیست . هر کس معرفت ما را داشته باشد ، مؤمن و هر که ما ( و مقامات ما ) را انکار نماید ، کافر است و کسی که معرفت ما را نه اقرار نماید و نه انکار ، گمراه است.....))         الکافی،ج1،ص266

نکته 1 :نتیجه ی عدم شناخت امام زمان (ع) ، کفر و نفاق و ضلالت است . بی معرفتی نسبت به امام زمان (ع) امری نسبی ، تشکیکی و دارای مراتب گوناگون است و به تبع آن جاهلیت در هر سه نوع خود ( کفر و نفاق و ضلالت ) نیز امری نسبی و دارای مراتب گوناگون خواهد بود .

به هر میزان که بی معرفتی نسبت به امام زمان (ع) قوی تر  و عمیق تر باشد ،درجه ی جاهلیت در هر سه نوع خود ( کفر و نفاق و ضلالت ) بیشتر و عمیق تر خواهد بود.

نکته 2 : منظور از معرفت امام زمان (ع) ، نه فقط شناخت شناسنامه ای و معرفت به حسب و نسب ( تبارشناسی ) آن حضرت است ، بلکه منظور حقیقی از معرفت امام زمان (ع) شناخت شؤونات و مقامات و بهره گیری از وجود نورانی آن حضرت در پر تو ارتباط معرفتی است .

نکته 3 :آنان که به معرفت سطحی و شناختی روئین و ظاهری نسبت به امام زمانشان دل خوش کرده اند ، در شمار گروه سوم و دارای مراتبی از ضلالت و گمراهی اند.

برای آرامش قلب نازنین مهدی صلوات

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

گرفته شده از کتاب "سلوک مهــــدوی" به نویسندگی محمد باقر حیدری کاشانی[ ] | [ کلمات کلیدی ] : دلیل شناخت امام زمان-ضرورت شناخت امام زمان-شناخت امام زمان-ضرورت معرفت به امام زمان-اهمیت معرفت حضرت مهدی-معرفت به امام-ضرورت معرفت به حضرت مهدی (عج)-
[ مرتبط با ] : مهدی شناسی "مهدویت"
ن : سرباز سایبری
ت : شنبه چهاردهم بهمن 1391
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در 1? شعبان سال 2?? هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شیعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.